Skip to content
Menu
edobromila
  • Strona główna
  • czytam
  • e-czytam
  • gram
  • oglądam
  • O mnie
edobromila

„Księgi Jakubowe”, czyli czy warto czytać Tokarczuk w e-booku

Opublikowano 10 października, 201927 czerwca, 2022

Tytuł: Księgi Jakubowe
Autor: Olga Tokarczuk
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język: polski
Język oryginału: polski
Kupiłam w: ebookpoint

Nobel dla Tokarczuk — dzisiaj w „książkowym” internecie nie ma innego tematu. Ja też dołożę swoją cegiełkę do dyskusji i do świętowania. 
Z twórczości nowej polskiej noblistki dotychczas przeczytałam tylko „Księgi Jakubowe”, więc tylko na temat tej książki mogę coś powiedzieć. Czytałam ją już dość dawno: „Lubimy czytać” twierdzi, że było to niemal równo cztery lata temu. Jak dla mnie to bardzo duży odstęp czasu i aż dziw, że w ogóle cokolwiek z tej lektury pamiętam. Zazwyczaj pół roku po przeczytaniu książki pozostają mi w pamięci jedynie strzępy fabuły. A i to nie zawsze. Tymczasem w przypadku „Ksiąg Jakubowych” pamiętam (jak na mnie) bardzo dużo: nieco fabuły, niektórych bohaterów, a przede wszystkim obraz świata częściowo odwzorowanego a częściowo stworzonego przez autorkę. Wydaje mi się, że może to robić za rekomendację. Warto przebrnąć przez to tomiszcze, by poznać ten inny świat. Na tyle ciekawy, że trudno go zapomnieć. Z premedytacją piszę „przebrnąć”, bo to nie jest łatwa lektura i to nie tylko ze względu na długość. Język, którym jest napisana, jest dość trudny i żeby docenić kunszt autorki wymagane jest dobre skupienie na tekście.
e-book
Tak czy siak, nie ma wątpliwości, że jest to książka warta przeczytania. Ale pozostaje pytanie, czy lepiej to zrobić trzymając w ręku papierowe wydanie czy czytnik z e-bookiem. Jak łatwo zauważyć, jestem wielką miłośniczką e-booków i przy większości książek w ogóle się nad tym nie zastanawiam tylko wybieram wersję elektroniczną. „Księgi Jakubowe” to jednak jedna z tych pozycji, przy których wybór nie jest dla mnie tak oczywisty.
Miałam w ręku wydanie papierowe i muszę przyznać, że jest przepięknie. Ma między innymi takie smaczki jak odwrotna numeracja stron, nawiązująca do kierunku zapisu alfabetem hebrajskim. Tego nie ma, bo nie może mieć, wydanie elektroniczne. Ilustracje co prawda w e-booku są, ale mniej czytelne i odseparowane od tekstu.
To są zdecydowanie wady wydania elektronicznego. Ale czy przez to odradzałabym czytanie e-booka? W żadnym wypadku! Mam świadomość tego, że gdybym zabrała się za „Księgi Jakubowe” w wersji papierowej, to do dzisiaj bym tej książki nie skończyła. Ponaddziewięcsetstronnicowego tomiska nie nosiłabym ze sobą do czytania w drodze do pracy. Ponadto nawet w domu nie lubię trzymać takich grubych książek, bo boli mnie wtedy ręka, książka lubi się sama zamykać itd. Niby są to tylko drobne niedogodności, ale jednak przeszkadzają w czytaniu, a jak pisałam powyżej, jest to tekst, który wymaga skupienia. A warstwa wizualna książki, w której wydanie papierowe wyraźnie wygrywa, nie jest dla mnie ważna. Być może nawet mogłaby mnie odrywać od tekstu.
Podsumowując: jeżeli miałabym wybierać między postawieniem ładnej książki na półce (ale nieprzeczytanej) a przeczytaniem e-booka (ale nie tak ładnego), to zdecydowanie wybrałabym to drugie.
A teraz, gdy Olga Tokarczuk dostała literacką nagrodę Nobla, kupno e-booka może mieć jeszcze jedną zaletę. Teraz wszyscy, jak minister kultury, rzucą się do nadrabiania zaległości i nakładów papierowych może na jakiś czas zabraknąć. (Choć podejrzewam, że drukarnie szybko zaczną pracować pełną parą.) A e-booki nie mają takich ograniczeń i nadal będą dostępne. Dodatkowo, księgarnie z e-bookami już zwęszyły zarobek i natychmiastowo pojawiły się promocje na książki świeżo upieczonej noblistki. Więc o ile z kupnem książki papierowej pewnie lepiej się wstrzymać, to na kupno e-booka jest teraz najlepszy czas.

Wpis pierwotnie ukazał się na moim poprzednim blogu pod adresem https://e-czytam.blogspot.com/2019/10/ksiegi-jakubowe-czyli-czy-warto-czytac.html

2 komentarze do “„Księgi Jakubowe”, czyli czy warto czytać Tokarczuk w e-booku”

  1. El. pisze:
    10 października, 2019 o 8:35 pm

    Zaczęłam czytać "Księgi Jakubowe", ale dość szybko przerwałam… chyba potrzebuję specjalnego nastawienia się na taką lekturę. Zdecydowanie wolę książki "papierowe" i być może dlatego e-book mnie pokonał.

    Odpowiedz
  2. EPK pisze:
    11 października, 2019 o 10:00 am

    Oj tak, ta książka wymaga specjalnego nastawienia.
    A z e-bookami to też może być różnie. Ja zdecydowanie je wolę, ale potrafię sobie wyobrazić (choć z trudem), że można mieć inaczej.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Instagram
  • Twitter
  • Link

Kategorie

  • czytam
  • e-czytam
  • gram
  • oglądam

A. Markowski Agora autobiografia biografia Czarne dla młodzieży ebookpoint fantastyka fantasy felietony historia historyczne Insignis J. Austen J. Bralczyk J. Hoffman J. Miodek J. Szczerba J. Żylińska językoznawstwo literatura chińska Liu C. M. Kisiel M. Obuch metro metro 2033 Nexto PIW planszówki podróżnicze podsumowanie po polsku postapo powieść epistolarna Prószyński i S-ka Publio reportaże science-fiction trójka e-pik Uroboros Virtualo Woblink wywiad-rzeka young adult zbiorowe

Najnowsze wpisy

  • „Światu nie mamy czego zazdrościć”
  • Mój (bardzo subiektywny) ranking Azuli
  • Rebecca F. Kuang „Wojna makowa”, czyli trochę niedorobiona chińszczyzna po amerykańsku
  • Gordon Doherty „Assasin’s Creed Odyssey”
  • „Dziady, część V” – porównanie e-booka i wersji papierowej

Najnowsze komentarze

  1. „Trójka e-pik” 2019 – ile mnie to kosztowało? – edobromila - „Oczy uroczne”
  2. „Trójka e-pik” 2019 – ile mnie to kosztowało? – edobromila - Wszystko za Everest, czyli co mi się śniło po nocach
  3. „Piorun kulisty”, czyli porażający błąd w tłumaczeniu – edobromila - Problem trzech ciał, czyli Chińcyki trzymają się mocno
  4. „W blasku ognia”, czyli postapokaliptyczny Dekameron to to nie jest – edobromila - Metro 2033, czyli zaliczyć je wszystkie
  5. Mój dzień w książkach 2018 – edobromila - Metro 2033, czyli zaliczyć je wszystkie
©2023 edobromila | Powered by SuperbThemes & WordPress